środa, 13 czerwca 2012

Technika Wiktora Chenkina. Pole decydujące


   W większości przypadków na drodze swobodnego pionka pojawia się nieprzyjacielski król. To poważna, ale nie zawsze nieprzezwyciężalna przeszkoda. Na diagramie Nr 24 przedstawiona jest zasadnicza pozycja tego typu.

Nr 24

   Dla promocji pionka niezbędne jest, aby król stanął w przedostatnim rzędzie na linii sąsiadującej z linią pionka - jest to pole decydujące (w pozycji Nr 24 polami decydującymi są pola e7 i c7).
   Tutaj toczy się walka o pole decydujące e7. Białe wygrywają tylko przy ruchu czarnych: 1. ...Kd8 2. d7 Kc7 3. Ke7 i pionek ma wolną drogę do promocji. Ale jeśli jest ruch białych, to gra kończy się remisem: 1. d7+ Kd8 2. Kd6 pat (jeśli biały król pójdzie na inne dostępne mu pole, to czarne zremisują zabierając pionka).
   Można zagrać sprytniej - próbując zdezorientować przeciwnika - zmieniając cel na pole decydujące c7: 1. Ke5 Kd7 2. Kd5... (diagram Nr 25):

Nr 25

   Teraz czarne winny przejawić wzmożoną uwagę. Jeśli odstąpią królem na c8 (lub e8), to po 3. Kc6 (lub 3. Ke6) znów pojawi się pozycja zasadnicza (Nr 24), ale z ruchem czarnych, co prowadzi do ich porażki. Prawidłowe jest 2. ...Kd8! i czarne gotowe są spotkać nieprzyjacielskiego króla na c8 lub e8 - w zależności od okoliczności. Korzystnie jest znać zasadę: pionek ma zapewnioną promocję, jeśli jego król zajmie pole w przedostatnim rzędzie na sąsiadującej linii (pole decydujące).
   Przeciwstawienie króli o jedno pole, jak na diagramie Nr 24, nazywa się opozycją. W takim położeniu króle odbierają jeden drugiemu maksymalną liczbę pól. Przy swoim ruchu, król będący na posunięciu musi otworzyć drogę przeciwnikowi. Jeśli w tym położeniu jest ruch czarnych, to opozycją władają białe, i przeciwnie, jeśli jest ruch białych, to opozycją władają czarne.
   Jeśli przemieścimy pozycję zasadniczą w dół (diagram Nr 26), to czarne remisują niezależnie od kolejności ruchu.

Nr 26

    Dla niezawodnej obrony korzystnie jest znać prostą metodę: samotny król winien trzymać się możliwie blisko pionka pozostając na jego linii do tej pory, dopóki król przeciwnika nie stanie w jednym rzędzie z pionkiem: wtedy należy zająć opozycję.

1. d4+ Kd5
2. Kd3 Kd6
3. Kc4 ...

Nr 27

   Następuje pora zajęcia opozycji przez czarnego króla.

3. ... Kc6
4. d5+ Kd6
5. Kd4 Kd7
6. Ke5 Ke7

   Znów czarny król przeciwstawia się białemu.

7. d6+ Kd7
8. Kd5.

   Powstała znana pozycja (Nr 25). Remis.

3 komentarze:

  1. Drogi kolego, to co prezentujesz to element teorii Przepiórki. Warto znac polskich szachistów..

    OdpowiedzUsuń
  2. 50 yr old Database Administrator II Kalle Kesey, hailing from Terrace Bay enjoys watching movies like "Whisperers, The" and Sports. Took a trip to Coffee Cultural Landscape of Colombia and drives a Ferrari 250 GT LWB California Spider. moja ocena znajduje sie tutaj

    OdpowiedzUsuń
  3. 44 years old Assistant Media Planner Ferdinande Sandland, hailing from Saint-Sauveur-des-Monts enjoys watching movies like Defendor and Jigsaw puzzles. Took a trip to Catalan Romanesque Churches of the Vall de BoíFortresses and Group of Monuments and drives a Sierra 3500. Przeczytaj caly artykul

    OdpowiedzUsuń